اخبار
صفحه اول اخبار موزه ملی کاشان، تبلوری از اشیا به جامانده از تاریخ
به گزارش اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری کاشان
موزه ملی کاشان، تبلوری از اشیا به جامانده از تاریخ
نویسنده خبر: اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری کاشان   [۱۳۹۳/۰۲/۲۸]

تاریخچه موزه: 

  موزه ملی کاشان بر روی خرابه های خلوت نظام الدوله ساخته شده است . این بنا (خلوت نظام الدوله) توسط نظام الدوله صدر اصفهانی داماد فتحعلی شاه و حاکم شهر کاشان در سال 1242 ه . ق(1826 م ) احداث شده بود، که به دلیل شرایط نابسامان سیاسی دوره مظفر الدین شاه و ضعیف شدن حکومت مرکزی در منطقه کاشان متروکه و سپس تخریب گردید . در سال 1337 ه . ش به پیشنهاد و دعوت آقای سید محمد تقی مصطفوی مدیر کل باستان شناسی کشورو با حضور افراد سرشناس و فرهنک دوست کاشانی و نطنزی از جمله آقای احمد مدیر نراقی در تهران ، انجمنی بنام انجمن حفاظت آثار تاریخی کاشان ایجاد گردید . در این انجمن تصمیم گرفته شد موزه ای به منظور معرفی فرهنگ اصیل و پیشینه ی کهن منطقه کاشان در مجموعه ی تاریخی فرهنگی باغ فین بر روی خرابه های بنای خلوت نظام الدوله ایجاد گردد . پیرو این تصمیم ، بنای موزه با مساعدت و همیاری افراد نیکوکار و علاقمند در طول پنچ سال احداث ، و در سال 1346 ه . ش رسما" افتتاح گردید . موزه ملی کاشان جزء معدود موزه های کشور می باشد که بنای آن از ابتدا صرفا" جهت ایجاد موزه طراحی و اجرا شده است . این موزه از جمله قدیمی ترین موزه های کشور است که در احداث بنا و  گردآوری اشیاء آن، مردم فرهنگ دوست این دیار فرهنگ خیز نقش چشم گیری داشته اند. 

بنای موزه:   

      بنای موزه بر زمینی به مساحت  700 متر مربع و زیر بنای 570 متر مربع در ضلع غربی مجموعه تاریخی باغ فین  قرار دارد . ساختمان موزه یک طبقه و دارای ایوان یکپارچه در سه ضلع جنوبی ، غربی و شمالی باستون های متعدد می باشد این ایوان چند سال بعد از احداث موزه توسط استاد حاج ابوالقاسم قلمانی ساخته شده و به بنای موزه الحاق گردیده است . در معماری موزه از المان های معماری اصیل ایرانی – اسلامی الهام گرفته شده است. ساختمان موزه دارای  فضای میانی با سقف گنبدی و چهار نورگیر که در چهار طرف آن قرار داردو به طور مشخص از گنبد و نورگیر های خانه تاریخی بروجردی های الگو گرفته شده است . دو کتیبه کاشی کاری بسیار زیبا به رنگ لاجوردی در بنای موزه نصب شده است یکی در سر در ورودی بنای موزه که عبارت  "موزه ملی کاشان وسال تاسیس موزه" با خط طلایی بر آن نقش بسته است ودیگری در بالای فضای میانی موزه که "تاریخچه احداث موزه" در آن ذکر شده است . این دو کتیبه زیبا و نفیس شناسنامه و هویت تاریخی بنای موزه می باشد که همچون دو نگین زیبا بر تارک آن می درخشد.  

  در سال 1385 ه . ش به منظور مرمت و ساماندهی موزه بطور موقت تعطیل گردید و سپس بعد از اتمام طرح ساماندهی ، موزه در نخستین روز سال 1390 ه .ش بازگشایی گردید .

برخی از اشیاء موزه توسط هنرمندان و افراد علاقمند منطقه کاشان و شهرهای اطراف اهداء شده و برخی توسط موزه ملی ایران ، موزه هنرهای تزیینی تهران تامین گردیده است . با توجه به اشیاء موجود ، موزه به چهار بخش: باستان شناسی( الف – پیش از تاریخ و دوران تاریخی ب – دوران اسلامی  )     ،  منسوجات ، کتابت و نسخ خطی و معاصر  طبقه بندی شده است .

بخش های موزه :

باستان شناسی 

الف – پیش از تاریخ و دوران تاریخی 

در این بخش تعدادی آثار سفالی و فلزی مکشوفه از تپه اسماعیل آباد و تپه خوروین قزوین ، آثار مفرغی لرستان و سفال جلگه خوزستان و تپه های باستانی سیلک کاشان که در جریان کاوش های باستان شناسی پرفسور گریشمن و طرح بازنگری سیلک توسط دکتر ملک شهمیرزادی کشف گردیده به نمایش گذاشته شده است . 

ب – دوران اسلامی

آثار موجود در این بخش شامل سفال های لعاب دار ساده و رنگی کاشان ، گرگان ، آ ثار فلزی دوره ایلخانی و صفوی ، آثار سنگی و ظروف شیشه ای ظریف و زیبا و تعدادی کاشی با لعاب فیروزه ای و زرین فام که مربوط به کاشان و خاندان ابو طاهر می باشد، به نمایش گذاشته شده است . 

منسوجات 

کاشان در دوره صفوی و قاجاری از مراکز مهم پارچه بافی ایران به حساب می آمد. پارچه های مخمل و زری بافی از جمله منسوجاتی بودند که در کاشان بافته شده و به مناطق دیگر صادر می گردید . در این بخش نمونه های از پارچه های مخمل و زری بافت قدیم و جدید در معرض نمایش قرار دارد .     



کتابت و نسخ خطی

در این بخش نسخ و مرقعات نفیسی از دوره های مختلف و با خطوط متفاوت به نمایش گذاشته شده است که می توان به سه جلد قرآن به خط کوفی اولیه ،و  دو جلد قرآن در قطع جیبی ، وزیری با خط و تذهیب بسیار زیبا و چند نمونه فرمان شاهان قاجاری اشاره کرد .  

معاصر 

اکثرآثار موجود در این بخش شامل تعدادی گلدان لعابدار منقوش به تصاویر شخصیت های داستان های کهن ایران ، کاشی های معرق ، کاشی مشبک ، کارهای خاتم کاری استاد صنیع الخاتم و چند هنرمند دیگر که کارهای خود را به موزه اهداء نموده اند ، می باشد .


کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.