اخبار
صفحه اول اخبار دانشنامه فرش ایران تا پایان امسال منتشر می شود
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی
دانشنامه فرش ایران تا پایان امسال منتشر می شود
نویسنده خبر: ایرنا  [۱۳۹۳/۰۱/۳۱]

ˈامیرحسین چیت سازیانˈ روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: اقدامات اجرایی و علمی دایره المعارف یا دانشنامه فرش ایران تا شش ماه آینده پایان می یابد و دانشنامه آماده چاپ و نشر می شود.


وی با اشاره به آغاز تدوین این دانشنامه از سال 1388 افزود: تاکنون مقالات زیادی به دبیرخانه انجمن رسیده که از میان آنها حدود 330 مقاله مورد پذیرش داوران قرار گرفته است.


موسس و عضو هیات مدیره انجمن ملی فرش با بیان اینکه 95 درصد مقالات برای تدوین دایره المعارف در اختیار انجمن قرار گرفته است، تاکید کرد: از این تعداد بیش از 70 درصد کارهای داوری، 60 درصد ویرایش علمی و 30 درصد ویرایش ادبی و فنی مقالات انجام شده است.


چیت سازیان یکی از دلایل تاخیر در تدوین این دانشنامه را کمبود متخصصان ویژه در زمینه مباحث علمی فرش و کمبود منابع دانست و تصریح کرد: این دایره المعارف زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حال تدوین است.


رییس شورای علمی دایره المعارف فرش ایران، هدف از تدوین دایره المعارف فرش را تهیه مرجع علمی معتبر در زمینه فرش برای محققان و فعالان صنعت فرش عنوان کرد و افزود: محورهای این دایره المعارف شامل ˈطرحˈ، ˈنقش و زیبایی شناسیˈ،ˈدانش فنی و فناوری فرشˈ ، ˈمواداولیهˈ،ˈرنگرزیˈ،


ˈمدیریتˈ، ˈاقتصاد و بازرگانیˈ، ˈفرهنگی، اجتماعیˈ،ˈتاریخˈ، ˈجغرافیاˈ و ˈسبک شناسی فرشˈ است.


به گفته عضو هیات علمی دانشگاه کاشان، تهیه و تدوین دایره المعارف فرش ایران با همکاری بنیاد دانشنامه نگاری ایران، کانون فناوری فرش، مرکز ملی فرش ایران و دانشگاه کاشان انجام می شود. 

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.