اخبار
صفحه اول اخبار محدوده تاریخی ˈ سفید آب کاشان ˈ 15 هزار سال قدمت دارد
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی
محدوده تاریخی ˈ سفید آب کاشان ˈ 15 هزار سال قدمت دارد
نویسنده خبر: ایرنا  [۱۳۹۳/۰۱/۳۱]

به گزارش ایرنا، محسن جاوری روز چهارشنبه 27/01/93 در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه ˈسیلکˈ کاشان یکی از کهن ترین سکونت گاه های فلات مرکزی محسوب می شود، اظهار کرد: در سال های 87 و 88 در پی دو فصل بازنگری دیگری که بر روی تپه سیلک انجام شد یافته های جدیدی در این منطقه به دست آمد که ازلحاظ باستان شناختی تمرکز بر ادامه مطالعات روی سیلک را بیشتر کرد.


وی افزود: بر طبق یافته های حاصل از بررسی منطقه جنوبی کاشان در محدوده ˈسفید آبˈ که توسط دکتر ˈفریدون بیگلریˈ باستان شناس و محقق دوره پارینه سنگی انجام گرفته، آثار قابل توجهی از ابزارهای سنگی مربوط به دوره فرا پارینه سنگی با حدود 15 هزار سال قدمت به دست آمد که در زمینه تاریخ حضور انسان در منطقه کاشان مبحث جدیدی را مطرح کرد.


وی گفت: یافته های موجود در منطقه عمومی کاشان که شامل تعدادی ابزار سنگی از منطقه سفیدآب و نیز یک ابزار سنگی از منطقه ˈفینˈ است نشان می دهد تاریخ سکونت انسان در این محدوده به مراتب به زمان خیلی پیشتری نسبت به دوره سیلک می رسد. 


جاوری گفت: این مبحث در مطالعات فلات مرکزی از اهمیت بسزایی برخوردار است و با توجه به این نکته مهم که با تمرکز بر روی انجام بررسی های باستان شناسی در این محدوده می توان به اطلاعات ارزشمندی در خصوص تاریخ استقرار انسان در فلات مرکزی و سیر تحولات مربوطه دست یافت به خصوص که ده ها محوطه و تپه باستانی وجود دارد که همچنان ناشناخته باقی مانده است. 


محدوده سفیدآب در منطقه فین کاشان واقع شده است.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.