اخبار
صفحه اول اخبار نقاشی سفالینه های هفت هزار ساله سیلک رویداد تاریخی مدرن یافته است
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی
نقاشی سفالینه های هفت هزار ساله سیلک رویداد تاریخی مدرن یافته است
نویسنده خبر: ایرنا  [۱۳۹۲/۱۲/۲۶]

ˈمهدی راحمیˈ روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: منقوش کردن 10 سفالینه نمادین در جشنواره ˈبهاره های سیلکˈ کاشان بهانه ای بود تا نقاشان و هنرمندان برجسته کشور آثار هنری خود را در این شهرستان به یادگار بگذارند.


وی افزود: سفر هنرمندان برجسته کشور به کاشان برای خلق آثار نمادین برگرفته از آثار مکشوفه تپه های تاریخی سیلک یک رویداد تاریخی است که شکل مدرن به خود گرفته است.


وی تصریح کرد: هنرمندان در جشنواره بهاره های سیلک در آثار خود فرم ها و نقوش هندسی را همراه با عناصر نمادین بکار گرفتند که نمونه آن را می توان در اثرˈکامبیز درمبخشˈ کاریکاتوریست برجسته ایرانی بر روی یکی از سفالینه ها مشاهد کرد که طرحی از یک گربه و چندین ماهی را به صورت نمادین به تصویر کشیده است.


این هنرمند کاشانی در مورد طرح هایی که خود بر روی یکی از سفالینه های سیلک منقوش کرده است، گفت: تلاش کردم تا جزییات سنتی و بومی کاشان مانند کلون های در، وسایل قالیبافی و دوک های نخ ریسی را در بافت های تزیینی و سطوح انتزاعی نقاشی کنم.


راحمی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به کمبود المان های زیبایی (نماد زیبایی) در شهر کاشان امیدوارم اقدامات فرهنگی و هنری در راستای بهبود وضعیت بصری این شهرستان با برنامه ریزی های بهتر و جدیت بیشتر مسوولان ادامه داشته باشد.


نخستین جشنواره ˈبهاره های سیلکˈ نیمه دوم اسفندماه سالجاری در دو مرحله با منقوش کردن بر روی 10 سفالینه نمادین برگرفته از مکشوفه های تمدن باستانی سیلک توسط هنرمندان و اساتید برجسته هنرهای تجسمی کشور و کاشان برای نصب در معبرهای اصلی این شهرستان برگزار شد.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.