اخبار
صفحه اول اخبار زمرد طلایی نیاسر
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی
زمرد طلایی نیاسر
نویسنده خبر: ایرنا  [۱۳۹۲/۱۲/۱۸]

به گزارش ایرنا، درختان بیدمشک نوید نعمت و قاصدک بهارهستند که با آغاز اسفندماه همانند گیسوان زرد رنگ بر فرق درختان عریان، زمرد گونه می درخشند.


این گونه ی گیاهی از نژاد درختان بید است که در پایان زمستان سنبله های معطری را به حالت گرده مانند به ارمغان می آورد به طوری که اگر این سنبله ها را با نوک انگشتان لمس کنیم گرده و رنگ زرد بسیار شفاف را می بینیم .


درختان بیدمشگ قبل از برگ کردن میوه می دهند و دارای طبیعتی سرد، مقوی قلب، مفرح روح، ملین مزاج، ضد سر درد و دردهای عضلانی است.


در شهر تاریخی نیاسر هفت تا 9 کیلوگرم از این زمرد طلایی را برای گرفتن عرق آن در دیگ های مسین ریخته که بواسطه یک نیچه به پارچی که داخل آب گذاشته شده، هدایت می شود.


در داخل دیگ 60 تا70 لیترآب ریخته و تا هشت ساعت حرارت داده که 43 تا 45لیترعرق گرفته می شود.


اگر بیدمشگ ریخته شده در داخل دیگ هفت تا 9 کیلوگرم باشد دو الی سه سال می توان نگهداری کرد، اما اگر بیشتر استفاده شود تا یکسال سودمند است در غیر این صورت به حالت لرد مانند در می آید.


عرق بیدمشک بدست آمده را اگر شیرین نباشد به طور قابل توجهی قند خون را کاهش می دهد که بیشر مردم به صورت شربتی شیرین از آن استفاده می کنند.


در شهر تاریخی نیاسر کاشان درخشش زمردهای طلایی نشان یوم و برکت است و آغازی برای رسیدن فصل بهار و گرفتن عرقیات گیاهی است که از بیدمشگ آغاز ی می گیرد و به استقبال مراسم گلابگیری گل محمدی (ص) می رود.


این شهر به مراد دل چشمه اسکندریه، آبشار زیبایش را عظمت عشق پروردگار می داند.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.