اخبار
صفحه اول اخبار خانه طباطبایی ها در کاشان خانه فرهنگی اکو می شود
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی
خانه طباطبایی ها در کاشان خانه فرهنگی اکو می شود
نویسنده خبر: ایرنا  [۱۳۹۲/۱۲/۰۳]

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، ناظم رضوی عصر پنجشنبه در مراسم افتتاحیه هفته فرهنگی کاشان در موسسه فرهنگی اکو در تهران، اظهار داشت: برای ایجاد خانه فرهنگی اکو در کاشان در محله سلطان امیر احمد با موسسه فرهنگی اکو و وزارت امور خارجه رایزنی کردیم و امیدواریم در ایام نوروز این خانه افتتاح شود.


وی افزود: بعد از راه اندازی خانه فرهنگی اکو 9 کشور عضو اکو می توانند ویژگی های فرهنگی کشورشان را در معرض دید عموم قرار دهند.


ازبکستان، افغانستان، ایران، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ترکیه ، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و قرقیزستان کشورهای عضو اکو هستند.


وی تاکید کرد: کاشان یکی از قدیمی ترین پایگاه های تمدن بشری است که باید به نحو مطلوبی از آن صیانت شود، کاشان از لحاظ فرهنگی، مذهبی ، شعر و شاعری دارای قدمت است و علما و شاعران بزرگی در آن پرورش یافته اند.


شهردار کاشان گفت: ادعا می کنم کاشان می تواند نمونه خوبی در بیان فرهنگ ناب ایرانی اسلامی باشد، آداب و رسومی که بعد از گذشت سالیان طولانی همچنان ماندگار و در جای جای این منطقه قابل رویت است.


رضوی افزود: مقام معظم رهبری همواره تاکید دارند که کاشان به علت داشتن قابلیت های بالای فرهنگی به عنوان ˈمنطقه کاشانˈ نامیده شود.


وی با تاکید بر رونق صنعت گردشگری در کاشان، گفت: برای این منظور چندی پیش با شهرداران شهرهای همجوار و برخی شهرهای تاریخی کشور در کاشان نشست داشتیم که تمام زوایای آن مورد بررسی قرار گرفت.


شهردار کاشان اظهار داشت: بدون شک درابیانه، دلیجان، محلات، آران، بیدگل و نطنز زنجیره های فرهنگی کاشان را می توان دید.


نماینده مردم شهرستان های کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: قطعا کاشان با این پیشینه تاریخی و قدمت، پتانسیل استان شدن دارد. عباسعلی منصوری با اشاره به برنامه های هفته فرهنگی کاشان، اظهارداشت: برگزاری چنین اقدامات فرهنگی راهکاری مناسب برای معرفی فرهنگ کاشان به جهان و جهانیان است.


منصوری گفت: فرش کاشان که معرف فرهنگ غنی این منطقه است برای فرهنگ دوستان و اهل هنر آشناست، همچنین معماری، نقاشی، موسیقی و شعر و آزادی خواهی آن مولفه هایی است که جهانیان را به سمت خود می کشاند.


نمایشگاه عکس، صنایع دستی، سوغات کاشان، مشاهیر کاشان، کتاب و فرش کاشان همزمان با هفته فرهنگی این شهرستان طی روزهای اول تا هفتم اسفندماه در محل موسسه فرهنگی اکو دایر است.


در مراسم افتتاحیه هفته فرهنگی کاشان افتخار حسین عارف رییس موسسه فرهنگی اکو، مدیرکل اسناد تاریخی و دیپلماسی وزارت امور خارجه، سفرای رومانی و فیلیپین و رایزن فرهنگی اندونزی و نماینده ای از سفارت ونزوئلا حضور داشتند.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.