اخبار
صفحه اول اخبار 700 اثر ارزشمند در بافت تاریخی کاشان وجود دارد
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی
700 اثر ارزشمند در بافت تاریخی کاشان وجود دارد
نویسنده خبر: ایرنا  [۱۳۹۲/۱۱/۰۹]

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، ˈمهران سرمدیانˈ در بازدید شهردار کاشان از بافت تاریخی این شهر افزود: تاکنون 200 اثر این بافت در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

وی وسعت بافت تاریخی شهر کاشان را 450 هکتار بیان کرد و افزود: با توجه به نزدیکی سال نو و فصل گردشگری باید به مسائل امنیتی محله های بافت قدیم و تمیزی کوچه ها عنایت بیشتر شود.

وی گفت: بافت تاریخی کاشان زنده و پویا و مقصد گردشگران داخلی و خارجی است و نمادی از اصالت مردم کاشان محسوب می شود.

سرمدیان اضافه کرد: مطالعه و پژوهش در بافت تاریخی کاشان، مرمت و احیای بناها و بازسازی و بهسازی این بافت تاریخی از جمله اقدامات میراث فرهنگی در چند سال گذشته است.

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان یادآور شد: مشکلات زیادی در بافت تاریخی کاشان وجود دارد که برطرف کردن آنها همکاری و همدلی همه دستگاهها بویژه شهرداری را می طلبد.

شهردار کاشان نیز در این بازدید با تاکید بر حفظ هویت بافت های فرهنگی تاریخی این شهر گفت: توجه به بافت ارزشمند تاریخی از اولویت های مدیریت شهری است.

ˈسید محمد ناظم رضویˈ با اشاره به مشارکت مالی و فنی شهرداری در احیا و بازسازی بافت تاریخی کاشان، افزود: کف سازی پیاده روها و معابر محله های تاریخی با مصالح همگون، مناسب سازی ورودی بافت تاریخی، رعایت ضوابط و شرایط ساخت و ساز از مواردی است که می تواند، عملیاتی شود.

برج و باروی سلجوقی، خانه های بروجردی ها و حکیم باشی و چند خانه تاریخی دیگر از جمله آثار بافت تاریخی کاشان بود که شهردار از آنها بازدید کرد.

بافت تاریخی کاشان از شمال غربی به خیابان های آیت الله طالقانی، شهید رجایی و آیت الله کاشانی و از جنوب غربی به خیابان های ملامحسن فیض کاشانی و شهید بخارایی، از جنوب شرقی به خیابان های سپیده کاشانی، آیت الله ملافتح الله شریف و غیاث الدین جمشید کاشانی و از شمال شرقی نیز به نزدیکی های جاده کمربندی منتهی می شود.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.