اخبار
صفحه اول اخبار به بهانه 30 دی ماه سالروز ثبت کاروانسرای امین الدوله در فهرست آثار ملی کشور
به گزارش اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری کاشان
به بهانه 30 دی ماه سالروز ثبت کاروانسرای امین الدوله در فهرست آثار ملی کشور
نویسنده خبر: اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری کاشان   [۱۳۹۲/۱۱/۰۲]

 مهران سرمدیان کاروانسرای امین الدوله را  از منحصر به فردترین و ارزشمندترین بناهای تاریخی شهرستان کاشان بر شمرد که هنرها و فنون به کار رفته در آن به گونه ای است که می توان آنرا یکی از شاخص ترین بناهای معماری ایرانی به شمار آورد.

"سرمدیان" ضمن تاکید بر ارزش تاریخی این بنا افزود: کاروانسرای امین الدوله در میانه بازار تاریخی کاشان قرار داشته و در دوره قاجار توسط فرخ خان امین الدوله غفاری بنا شده است.

 به گفته وی:تزئینات هندسی سقف کاروانسرا که بوسیله مقرنس کاری با آجر و کاشی بعمل آمده و به سبک خاص ایرانی طاق بندی شده بواسطه نمایش هندسه دقیق و طرح دلپسندش ، منظره بسیار جالب و مطبوع و بلکه بی نهایت زیبایی را بدان بخشیده است

"سرمدیان"تاکید کرد: این کاروانسرا دارای یک فضای میانی وسیع است که حجراتی در پیرامون آن در سه طبقه زیرزمین،همکف و سقف این بخش به صورت گچ بری و دهانه ای بزرگ بنا شده و در زیر آن یک لایه یزدی بندی بسیار منحصر بفرد و نفیس با آجر و کاشی اجرا شده است.این پوشش یزدی بندی زیر سقف را به یکی از زیباترین و ارزشمندترین پوششها در معماری ایرانی اسلامی در کل جهان تبدیل نموده است.

وی اذعان داشت:این کاروانسرا بوسیله دو درب بزرگ چوبی به بازار مربوط می گردد ، یک در از چهار سو به صحن کوچک هشت ضلعی و دیگری به صحن بزرگ مربع مستطیل شکل جنوبی ، و در حقیقت در مجموعه آنها سرای واحدی بوجود آمده که به عقیده کارشناسان فنی ، یکی از بهترین شاهکارهای برازنده معماری اصیل ایران در نیمه دوم قرن سیزدهم هجری و نماینده فنون گوناگون این هنر به شمار می رود .

به گفته وی آوار برداری و سبک سازی لایه های فرسوده بام،اجرای پالانه خشتی به همراه بندکشی روی بام ، اجرای اندود غوره گل و اجرای اندود کاهگل نهایی در سه لایه از اقداماتی بود که برای مرمت پشت بام تمیچه امین الدوله انجام گرفت. 

سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان ادامه داد: مرمت تزئینات سقف و بدنه تیمچه امین الدوله در 2 فاز انجام شدکه پاکسازی سطوح کاشی ها و زدودن گرد و غبار و دوده از تزیینات کاشیکاری و آجرکاری ،تزریق و استحکام بخشی پشت کاشی های معقلی و استحکام بخشی تزئینات عمق لایه بستر و لایه آستر،تثبیت اولیه سطوح گچی استحکام بخشی اولیه  از اقداماتی بود که در فاز اول مرمت تزئینات تمیچه امین الدوله،صورت گرفت.

وی ادامه داد: زدودن گرد و غبار از تزئینات نقاشی ها،تثبیت نهایی سطوح تزئینات با پریمال و پارالوئید، ،تزریق و استحکام بخشی سطوح رسمی بندی با پارالوئید و موزون سازی تزیینات نقاشی از اقدامات فاز دوم مرمت تزئینات تیمچه امین الدوله بود.

سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان هزینه اختصاص داده شده به تیمچه امین الدوله کاشان را در دو سال گذشته بالغ بر000/000/500/1ریال ( یک میلیارد و پانصد میلیون ریال )و در2 فاز ذکر کرد و گفت: تمیچه امین الدوله به  شماره 1016 در تاریخ 29/10/1353در فهرست آثار ملی  به ثبت رسیده است.


کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.