اخبار
صفحه اول اخبار 16 دی ماه سالروز ثبت مجموعه مسجد میرعماد در فهرست آثار ملی کشور
اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان
16 دی ماه سالروز ثبت مجموعه مسجد میرعماد در فهرست آثار ملی کشور
نویسنده خبر: اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری کاشان   [۱۳۹۲/۱۰/۱۷]

مسجد میرعماد از بناهای زمان ترکان قراقویونلو در زمان سلطان جهانشاه می باشد و به احتمال زیاد بر بنا مسجدی از دوران خوارزمشاهی احداث شده است.

 مهران سرمدیان ضمن تاکید بر ارزش تاریخی این مسجد افزود:بنا دارای سر در رفیع و معروف و صحن مربع شکل و چهار ایوان بر پیرامون آن و گنبدخانه و دو شبستان جنوب غربی و جنوب شرقی می باشد . در ضمن در جنب شبستان جنوب شرقی راسته گذر مسقفی که قبلاً به دارالایتام باز می شده  وجود دارد که در قرون گذشته آب انباری بجای آن بنا شده است.منبر کاشیکاری با مصالح بنایی که در گنبدخانه مسجد قرار دارد که از قرن نهم بوده و متعلق به زمان سلطان ابوسعید گورکانی است.

وی ادامه داد: مسجد میرعماد که در جنوب میدان فیض ( میدان سنگ سابق ) و در کنار بازار بزرگ شهر واقع شده در زمان احداث آن مکان کنونی مقابل ( دروازه سوق ) و مجاور بارو و خندق قدیم شهر و در مدخل بازار مسگرهای معروف کاشان بوده است.

به گفته وی: مسجد میرعماد دارای سر در عالی و زیبایی است که بواسطه نمایش فنون معماری اصیل ایرانی در بنای آن بسیار جالب و قابل توجه واقع گشته زیرا که در قرینه سازی نمای سر در مسجد ابتکاری بکار برده شده که انحراف جهت بنا را نسبت به محور جلوخان و میدان مقابل مسجد با وضع غیر محسوسی بر طرف ساخته است. بر جداره های اطراف و حوالی سر در نیز مجموعه سودمندی از کتیبه و سنگ نبشته ها و فرامین پادشاهان قراقویونلو و صفویه تا قاجاریه ثبت و ضبط شده که علاوه بر محتوی بودن بر اطلاعات مهم تاریخی و آداب و رسوم زمان و سنن اجتماعی تا حدی هم راه و روش فرمانروایان گذشته را منعکس می سازد.

سرمدیان،راجع به سوابق تاریخی این مسجد که تا بحال کمتر مورد توجه باستان شناسان قرار گرفته اظهار داشت: اصل بنای اولیه آن متعلق به دوره سلجوقی بوده که بر اثر ویرانی های عهد مغول، بعدها خواجه عمادالدین آن را از نو مرمت و تجدید بنا کرده است.زیرا محراب قدیمی آن که تا اوایل قرن حاضر هم در محل خود بوده و اکنون در موزه اسلامی برلین نگاهداری می شود،به طوریکه در کتیبه آن نوشته شده است : « در سال 623  هجری توسط حسن بن عربشاه در کاشان ساخته شده است . » بنابراین جای تردید نیست که باید لااقل از سده هفتم هجری مسجدی با این محراب باقی و بجا مانده باشد تا آنکه پس از دویست و پنجاه سال بعد به عصر خواجه عمادالدین اصابت نماید.این محراب از جهت ظرافت و زیبایی و دقایق فنی منحصر به فرد می باشد چنانکه اکثر سیاحان و ایران شناسانی که به کاشان سفر کرده و محراب عظیم این مسجد را از نزدیک دیده اند از آن به زیبایی و شگفتی یاد کرده اند.

 

سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان هزینه اختصاص داده شده به مسجد میرعمادکاشان را در سال گذشته بالغ بر یک میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار ذکر کرد و گفت: این مسجد تاریخی به شماره 117 در تاریخ 16/10/1310 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.