اخبار
صفحه اول اخبار مسوولان و دست اندرکاران برای مرمت، بازسازی و استحکام بخشی بناهای تاریخی میراث فرهنگی کاشان را یاری کنند
به گزارش اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری کاشان
مسوولان و دست اندرکاران برای مرمت، بازسازی و استحکام بخشی بناهای تاریخی میراث فرهنگی کاشان را یاری کنند
نویسنده خبر: اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری کاشان   [۱۳۹۲/۰۹/۱۹]

سر پرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان گفت: برای مرمت اضطراری برخی از آثار تاریخی کاشان حدود 2 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

به گزاش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان مهران سرمدیان روز یکشنبه در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی دفتر کاشان(ایرنا) اظهار داشت: درخواست این میزان اعتبار در نامه ای به سازمان متبوع ارجاع شده و رونوشت آن نیز برای پیگیری و تسریع به فرماندار و نماینده مردم این شهرستان در مجلس ارسال شده است.

وی بارش باران در اوایل ماه جاری را برای آثار تاریخی این شهرستان زیان آور دانست و افزود: اگر این بارش ها شدت می یافت، منجر به تخریب برخی آثار تاریخی از جمله گذرها و ساباط ها در بافت تاریخی این شهر می شد.

وی خاطرنشان کرد: تخریب این ابنیه تاریخی در اثر بارش برف و باران، افزون بر زیان های مالی و صدمه رساندن به بافت تاریخی، خطرات جانی را نیز برای شهروندان کاشانی به همراه دارد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان ابزار امیدواری کرد: با توجه به محدودیت های مالی در اعتبارات تملک دارایی، مسوولان و دست اندرکاران برای مرمت، بازسازی و استحکام بخشی میراث فرهنگی این شهرستان را یاری کنند.

همچنین در این دیدار مسوول خبرگزاری جمهوری اسلامی دفتر کاشان تعامل با دستگاه های اجرایی را از برنامه ها و اولویت های ایرنا دفتر کاشان دانست و گفت: حفظ آثار تاریخی بدون در نظر گرفتن نقش رسانه ها و از جمله سازمان خبری و تاثیرگذار ایرنا امکان پذیر نیست.

جهانبخش صفری افزود: برای حفظ آثار و ابنیه های تاریخی نیازمند کار فرهنگی و فرهنگ سازی در جامعه هستیم.

وی گفت: خبرگزاری جمهوری اسلامی دفتر کاشان در این برهه حساس با رویکرد اعتدال و در جهت حفظ اهداف عالی نظام جمهوری اسلامی و تحت فرامین مقام معظم رهبری و کمک به دولت تدبیر و امید، اطلاع رسانی شفاف را در دستور کار خود دارد.

 

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.