اخبار
صفحه اول اخبار مسجد و مدرسه آقا بزرگ با شکوه ترین بنای اسلامی کاشان
به گزارش اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری کاشان
مسجد و مدرسه آقا بزرگ با شکوه ترین بنای اسلامی کاشان
نویسنده خبر: اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری کاشان   [۱۳۹۲/۰۹/۱۲]

مسجد و مدرسه آقا بزرگ از باشکوه ترین بناهای اسلامی کاشان است که با معماری زیبای گودال باغچه و گنبد عظیم آجری،ایوان با دو گلدسته، در حال حاضر از جالب ترین ابنیهٔ تاریخی کاشان محسوب می گردد.

مهران سرمدیان ضمن تاکید بر ارزش تاریخی این بنا افزود: این بنا که  در خیابان فاضل نراقی کاشان واقع شده در دوره قاجار و در حدود سال های 1250 تا 1260 به اهتمام سید محمد تقی خانبان برای محل درس و وعظ دامادش ملا مهدی نراقی دوم ملقب به آقابزرگ بنا شده است. غالب این بنا از جمله گنبد که جزو بزرگترین گنبدهای آجری است با آجر ساخته شده و تزئینات بکار رفته در این بنا عبارت است از: کاشی کاری، آجرکاری، کتیبه های نفیس گچی و کاشی، مقرنس کاری، خطاطی ثلث و نستعلیق و نقاشی، که نقاشی این مدرسه توسط استاد محمد باقر قمصری صورت گرفته است. 

وی ادامه داد:کتیبه های خطوط مسجد توسط اساتید برجسته خوشنویس کاشان از جمله: محمد ابراهیم (جد خاندان معارفی)، محمد حسین (جد خاندان ادیب) و سید صادق کاشانی نوشته شده است.

به گفته وی:این مسجد دارای سردر زیبایی است که سقف آن با مقرنس های معلق گچی و نقاشی تزئین یافته و دیوارهای جلوخان از کتیبه بالای سردر تا کف تختگاه های طرفین درگاه با کاش های خشتی الوان پوشیده شده است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان در ادامه در اهمیت این بنای عظیم تاریخی اذعان داشت: هیئت اصلی بنا و گنبد و ایوان با شکوه آن به واسطه عظمت ساختمان و طرح عالی و نقشه بی نظیر به خصوص ظرایف و فنون معماری اصیل ایرانی که در آن بکار برده شده، یکی از بناهای مهم ایرانی اسلامی بشمار می رود.


سرمدیان،مسجد آقابزرگ را از نظر معماری جزو مساجد بسیار ویژه دانست که با استفاده از طرح گودال باغچه تلفیق بسیار مناسبی از مسجد و مدرسه در آن انجام شده و غالب فضاهای طبقه تحتانی به مدرسه اختصاص یافته و فضاهای همکف عمومی تر بوده و به مسجد اختصاص دارد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان سبک سازی و برداشتن لایه های فرسوده بام،تراشیدن کاهگل بدنه فرسوده مسجد،درآوردن بندهای فرسوده گچی طاق چشمه ها و استحکام بخشی، اجرای دوغاب گچ کف مال و اجرای پالانه جهت استحکام بخشی گنبدها و ملات گچ بر روی آن ها، اجرای سقف دوم بر روی چشمه ها جهت جلوگیری کامل از نفوذ رطوبت به داخل سقف ها، اجرای قید بندی و استحکام بخشی قید ها و صندوقه های موجود خشتی بر روی بنا را از اقدامات مرمتی در این مسجد تاریخی برشمرد.

به گفته وی،اجرای سقف قید ها با آجر سفال،اجرای اندود غوره گل جهت شیب بندی،اجرای اندود کاه گل و در نهایت اجرای آجر فرش سنتی با ملات نیم کاه به همراه بندکشی بر روی سقف های دور گنبد اصلی و مرمت دیواره های پیرامونی مسجد،انجام مرمت های ورودی و در اصلی مسجد جهت جلوگیری از آسیب و سرقت، جمع آوری کف فرش های فرسوده خفته راسته قسمت مهتابی و سبک سازی و استحکام بخشی طاق و چشمه های غرفه های پایین و در نهایت اجرای مجدد کف فرش خفته راسته از دیگر اقداماتی است که در  بازسازی و مرمتی  این مسجد تاریخی  در سال گذشته انجام شده است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان تاکید کرد: مسجد آقا بزرگ به شیوه کاملا سنتی مرمت شده است و امید است در آینده ای نزدیک در فهرست ثبت جهانی قراربگیرد.

مسجـد و مـدرسـه آقـابـزرگ در تاریخ 11/09/1330 به شماره 382 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.


کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.