اخبار
صفحه اول اخبار گردهمایی پیشکسوتان و هنرمندان صنایع دستی برگزار می‌شود
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران
گردهمایی پیشکسوتان و هنرمندان صنایع دستی برگزار می‌شود
نویسنده خبر: ایسنا، فرهنگی و هنری - میراث و صنایع دستی  [۱۳۹۲/۰۸/۰۸]

رییس گروه هنرهای سنتی فرهنگستان هنر که تجربه‌ی ریاست پژوهشکده‌ی هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را نیز دارد و اکنون دبیر این گردهمایی شده است، در این‌باره به خبرنگار سرویس صنایع دستی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، توضیح داد: در چند سال گذشته، شرایطی به‌وجود آمد که باعث شد بسیاری از هنرمندان و استادکاران هنرهای سنتی و صنایع دستی، دل‌زده شوند و از مجامع تصمیم‌گیرنده‌ی کشور فاصله بگیرند و به‌دلیل وجود برخی مسائل‌، گوشه‌نشینی اختیار کنند. در عین حال، آن‌ها در همه‌ی این سال‌ها مطالبات و درخواست‌هایی داشته‌اند؛ برای همین و با توجه به تغییرات پیش‌آمده در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، برگزاری چنین گردهمایی‌ای به معاون صنایع دستی پیشنهاد شد تا فضایی برای تعامل بیشتر میان مدیران جدید و پیشکسوتان هنرهای سنتی و صنایع دستی ایجاد شود.


سیدعبدالمجید شریف‌زاده ‌ادامه داد: این گردهمایی سبب می‌شود مدیران جدید با این استادان‌، آشنایی بیشتری پیدا کنند. هرچند معاون صنایع دستی به واسطه‌ی پیشینه‌اش در فرهنگستان هنر، با برخی از این هنرها و استادان آن‌ها آشنا است، ولی این گردهمایی، زمینه‌ای برای برقراری ارتباط مستقیم‌تر و بیان درد دل‌ها و مطالبات هنرمندان به‌صورت مستقیم با مسوولان خواهد بود.


او با اشاره به تجلیل از هنرمندان و پیشکسوتان هنرهای سنتی و صنایع دستی که قرار است در این گردهمایی انجام شود،‌ تاکید کرد: این گردهمایی صرفا برای تجلیل از هنرمندان برگزار نمی‌شود، بلکه قصد داریم هنرمندان و پیشکسوتان را به صحنه آوریم و با فضای موجود، آشتی دهیم. اگر شرایط فراهم شود،‌ این نشست‌ها را به‌شکل مستمر نه‌تنها در تهران، بلکه در شهرستان‌ها و استان‌های قطب صنایع دستی نیز برگزار می‌کنیم. قصد ما این نیست که همه‌چیز به یک نشست ختم شود و دیگر با هنرمندان کاری نداشته باشیم، بلکه می‌خواهیم مسوولان، استادکاران و هنرمندان در تعامل مستمر با یکدیگر باشند.


شریف‌زاده به پراکندگی هنرمندان هنرهای سنتی و صنایع دستی در سراسر کشور اشاره و اظهار کرد: هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی در نقاط مختلف کشور پراکنده‌اند و معمولا در خانه‌ها و کارگاه‌های خصوصی خود کار می‌کنند‌. آن‌ها جزو مظلوم‌ترین قشر هنرمندان هستند،‌ مثلا اگر در حوزه‌ی سینما، اتفاقی بیافتد، سروصدای زیادی می‌شود؛ ولی هیچ‌ کسی از هنرمندان مظلوم صنایع دستی سراغی نمی‌گیرد و اگر یک نفر از آن‌ها مریض شود و در بیماری و عزلت باشد، کسی متوجه نمی‌شود. نباید نسبت به هنرمندان صنایع دستی که وارثان فرهنگ و تمدن این کشورند، این‌طور بی‌تفاوت بود.


او درباره‌ی زمان برگزاری این گردهمایی، گفت: قرار ما این است که 18 آذرماه امسال، همزمان با شب ولادت امام موسی کاظم (ع) این گردهمایی با حضور 300 هنرمند از سراسر کشور برگزار شود.


وی درباره‌ی چگونگی دعوت از هنرمندان صنایع دستی با توجه به پراکنده بودن آن‌ها در کشور، اظهار کرد: مشکل صنایع دستی، پراکندگی هنرمندان در سراسر کشور است. بیش از 200 رشته‌ی صنایع دستی در کشور وجود دارند و طیف عظیمی از هنرمندان در این رشته‌ها کار می‌کنند. بنابراین ما همه‌ی آن‌ها را نمی‌توانیم به این گردهمایی دعوت کنیم‌، برای همین در نخستین نشست از 300 هنرمند پیشکسوت و استادکاران هنرهای سنتی و صنایع دستی دعوت شد که 100 نفر از آن‌ها از سایر استان‌ها هستند. در قدم اول از هنرمندانی که درجه‌ی یک شورای ارزشیابی هنرمندان سنتی را دارند و پیشکسوتان تعدادی از هنرمندان استانی دعوت شده است. امیدواریم در آینده، این مراسم در استان‌ها نیز برگزار شود.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.