اخبار
صفحه اول اخبار همایش بزرگداشت آخوند کاشانی در کاشان برگزار می شود
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی
همایش بزرگداشت آخوند کاشانی در کاشان برگزار می شود
نویسنده خبر: ایرنا  [۱۳۹۲/۰۸/۰۶]

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: تمهیدات لازم برای حضور گسترده قشرهای مختلف مردم بویژه نخبگان در این همایش اندیشیده شده است.


ˈمحمد مهدی صباغیˈ افزود: قرار است آیت الله ˈمحمد امامی کاشانیˈ امام جمعه موقت تهران در این همایش شرکت کند.


وی همچنین گفت: شامگاه پنجشنبه نهم آبان نیز برای بزرگداشت علامه محمد آخوند کاشانی مراسمی در روستای ˈجوشقان استرکˈ زادگاه این فقیه عالیقدر برگزار خواهد شد.


علامه ملامحمد کاشانی معروف به آخوند کاشی در سال 1249 هجری قمری در روستای جوشقان استرک از توابع کاشان متولد و پس از فراگیری مقدمات علوم اسلامی از محضرعلمایی همچون ˈملامحمدˈ و ˈملااحمد نراقیˈ ، ˈملا حسین کاشانیˈ و برادر ایشان علامه ˈمحمد حسین کاشانیˈ در کاشان، راهی حوزه علمیه اصفهان شد.


این عالم جلیل القدر در محضر علمایی مانند علامه ˈمحمد رضا قمشه ایˈ و ˈمیرزا حسین نوریˈ شاگردی کرد.


جاذبه کرسی درس او، علاقه مندان را از دورترین نقاط ایران و جهان به حوزه علمیه اصفهان کشید.


آیات عظام، ˈسید ابوالحسن اصفهانیˈ، ˈآقا ضیاءالدین عراقیˈ، ˈحاج سید مصطفی کاشانیˈ، ˈسید حسن مدرسˈ، ˈسید جمال الدین گلپایگانیˈ، ˈقرنی کاشانیˈ، ˈآقا حسین بروجردیˈ و آیت الله ˈاربابˈ از جمله علمایی بودند که از محضر مرحوم آخوند کاشی کسب فیض کرده اند. 


وی در بیستم شعبان سال 1333 وفات یافت و بنا به وصیتش در قبرستان تخت فولاد اصفهان به خاک سپرده شد.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.