اخبار
صفحه اول اخبار احداث پارک نجوم و فضای ایران در کاشان
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران
احداث پارک نجوم و فضای ایران در کاشان
نویسنده خبر: ایسنا  [۱۳۹۲/۰۸/۰۵]

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا در کاشان، فاطمه سعیدی پور در یک نشست خبری به مناسبت هفته نجوم اظهار کرد: پارک نجوم و فضای ایران، مجموعه کامل علمی آموزشی تفریحی است که در زمینی به مساحت پنج هکتار در منطقه حسین آباد مشکات از توابع شهرستان کاشان طراحی شده است.


وی با بیان اینکه این طرح در نوبه خود بی‌نظیر بوده و می‌تواند نقش مهمی در تحقق طرح‌های کلان ملی در زمینه علوم هوافضا داشته باشد، افزود: پارک نجوم و فضا می‌کوشد تا مرکزی فعال جهت پژوهش، آموزش و مکانی برای رشد خلاقیت‌های جوانان ایرانی فراهم کند.


به گفته سعیدی پور، بسترسازی در زمینه ترویج و گسترش علوم فضا و نجوم، فعالیت در راستای اهداف رصد خانه ملی ایران، اشتغال‌زایی برای بیش از 600 نفر از جوانان، ایجاد توانایی لازم جهت شرکت استعدادهای ایرانی در طرح‌های کلان ملی و بین‌المللی از مهم‌ترین اهداف این طرح است.


دبیر انجمن نجوم سپهر کاشان، احداث این مجموعه را تحرک جدیدی در زمینه فعالیت‌های علمی نجوم و فضا دانست و خاطرنشان کرد: با ایجاد این پارک، برداشتی تازه برای علاقه‌مندان علوم فضایی به دست خواهد آمد و راه‌های نوینی در پیشرفت این علوم باز خواهد شد.


وی مشارکت بخش دولتی و خصوصی در اجرای این طرح را خواستار شد و گفت: جذابیت، نوآوری برنامه‌ها و خدمات، طراحی نجومی و فضایی سازه‌ها و فضای سبز و دسترسی آسان و کم هزینه عموم به دستاوردهای علمی محققان از بارزترین ویژگی‌های پارک نجوم و فضای ایران است.


سعیدی پور هم‌چنین از آماده شدن شجره‌نامه نجومی کاشان با هدف معرفی مشاهیر این شهرستان خبر داد و افزود: در این شجره‌نامه که سند فعالیت دانشمندان نجوم کاشان است نزدیک به 25 نفر از مشاهیر و مفاخر این شهر معرفی و زمینه پرورش استعدادهای علم نجوم در دوره کنونی نیز فراهم می‌شود.


وی، بررسی جایگاه علم در رسانه‌های محلی، بازدید دانش آموزی از دستاوردهای دانشگاه، نشست علوم فضایی در پیشرفت کشور، نشست تبیین جایگاه علم در زندگی روزمره، بررسی جایگاه تاریخ نجوم ایران و کاشان و همایش حضور انسان در فضا را از برنامه‌های این هفته عنوان کرد.


وی، از تشکیل شش گروه تحقیقاتی پژوهشی در قالب تاریخ نجوم، هوا فضا، نجوم در قرآن، گروه سایت، نجوم کودکان و کیهان شناسی در این مرکز خبر داد و گفت: انجمن نجوم سپهر کاشان با 10 عضو هیات علمی، 250 عضو عادی 100 نفر فعال و 50 عضو کمیته اجرایی، بیش از 12 سال سابقه فعالیت دارد.


به گزارش ایسنا، با همکاری انجمن نجوم سپهر کاشان و آموزش و پرورش این شهرستان روزهای هفتم، هشتم و نهم آبان ماه همراه با برنامه‌های اعلام شده رصد آسمان شب در منطقه مرنجاب نیز انجام می‌شود.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.