اخبار
صفحه اول اخبار «روشنایی‌ها و سایه‌ها» توسط علی میرزائی منتشر شد
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران
«روشنایی‌ها و سایه‌ها» توسط علی میرزائی منتشر شد
۱۳۹۲/۰۸/۰۱

به گزارش خبرنگار کتاب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کتاب «روشنایی‌ها و سایه‌ها» شامل گفت‌وگو‌های علی میرزائی با چهره‎هایی از جمله نوش‌آفرین انصاری، نصرالله پورجوادی، رامین جهانبگلو، شهیندخت خوارزمی، محمود زندمقدم، حسن عرفانیان آسیایی، غلامعلی فرجادی، هوشنگ کامکار، سروش کامیاب، سرجو مجنس، بایزدید مردوخی، محمدعلی نجفی و مسعود نیلی است.


این گفت‌وگوها که پیش‌تر در نشریه‎های دانشمند، فراز و نگاه‌ نو منتشر شده‌ است، از نظر زمانی با مصاحبه‌ با نصرالله پورجوادی در سال 69 آغاز می‌شود و با مصاحبه‌ با نوش‌آفرین انصاری در سال 1391 به پایان می‌رسد.


در یادداشت پشت جلد کتاب درباره ارتباط چهره‎های طرح‌شده در آن آمده است: سیزده گفت‎وگویی که این کتاب را تشکیل داده‎اند، موضوع واحدی ندارند و با حوزه‌های متفاوت فرهنگ، هنر، علوم اجتماعی، علوم انسانی، تکنولوژی و عمران در پیوندند. این گفت‎وگوها پیدا و پنهان، در این مشترک‌اند که پاسخ‌گو نخست از آن می‌گوید که با شور و شوق درس خوانده، کار یا کارهایی را با اشتیاق آغاز کرده، هدفش پیش بردن امور جامعه و برداشتن باری از دوش مردم و گذاشتن راهی پیش پای آنان برای بهروزی و نیکبختی بوده، و بارقه‌های امید و عشق و شور، گاه با وجود گذشت زمانی دراز، در سخنانش موج می‎زند؛ ولی ناگهان طنین صدای خسته‌ی او به گوش‌تان می‎رسد؛ نه آزرده از گذشت زمان و سنگینیِ باری که بر دوش کشیده، بلکه خسته از بی‌مهری‎ها و ناملایماتی که در بهترین و بهره‌زاترین سال‎های زندگی اجتماعی، او را به گوشه‌ای رانده است و حسرت و افسوس بر آرزوهایی که به بار ننشست، کاری که نیمه‌تمام ماند، تجربه‎ای که محملی برای انتقال پیدا نکرد، استادی دانش‌پژوه یا کارشناسی زبده و خبره از کار رانده شد، و حاصل همه این‌ها، در کنار محروم ماندن صاحب‌نظرانی شریف و درستکار از مشارکت در سازندگی جامعه‌ای که به آن دلبستگی دارند و در خدمت به آن با خود پیمان بسته‌اند، تشکیل نشدن سرمایه انسانی و سرمایه اجتماعی است که سخت به آن‌ها نیازمندیم.


کتاب «روشنایی‎ها و سایه‎ها» که به یاد و خاطره‌ی «محمد زهرایی» (ناشر تازه درگذشته) تقدیم شده، در 418 صفحه با قیمت 20هزار تومان و شمارگان 1000 نسخه از سوی نشر نگاره آفتاب منتشر شده است.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.