اخبار
صفحه اول اخبار برگزاری مراسم هوم بابایی در کاشان و آران و بیدگل
به گزارش واحد مرکزی خبر
برگزاری مراسم هوم بابایی در کاشان و آران و بیدگل
نویسنده خبر: واحد مرکزی خبر/ اجتماعی  [۱۳۹۲/۰۵/۰۱]

مدیر میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کاشان امروز قدمت این آیین را بیش از 200 سال بیان کرد و گفت: در شب پانزدهم ماه رمضان که به «شب نیمه» معروف است این مراسم برگزار می شود.

آقای یزدانمهر افزود: در مراسم «هوم بابایی» گروههای 4تا 12 نفری که معمولا بچه های 8 –12 ساله محلات قدیمی این شهرستان هستند با قرار قبلی ، بعد از افطار در محلی جمع می شوند و با زدن در تک تک خانه ها و خواندن اشعاری با آواز و لحن زیبایی، صاحب خانه را به ذوق می آورند و او را به در خانه فرامی خوانند.

وی اضافه کرد : دسته به در هر خانه ای که می رسد، یک نفر با تجربه و صدای بلندتر به عنوان «میاندار» با خواندن اشعار با لحن و صدای زیبایی ازصاحب خانه طلب هدیه می کند و این آواز و هیاهوی بچه ها، موجب می شود صاحب خانه به وسع و سخاوتش تنقلاتی همچون آجیل، پسته، توت خشکه ، برگ زردآلو، آلوچه خشکه و یا پول به میاندار بدهد.

آقای یزدانمهر افزود: بعد از گرفتن اجناس میاندار با صدای بلند شروع به دعا کردن در حق صاحبخانه می کند و بقیه با«آمین» گفتن میاندار را همراهی می کنند.

وی گفت: در آخر نیز هدایا بین بچه ها تقسیم می شود که این قسمت نیز بین بچه ها جذابیت خاص خود را دارد.

به اعتقاد مردم این مناطق مراسم هوم بابایی به این سبب برگزار می شود که درنیمه رمضان پیامبر اکرم (ص) به فرزندانش امام حسن (ع) و امام حسین (ع) هدیه می دادند و آنان نیز با این هدایا مستمندان را شاد می کردند.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.