اخبار
صفحه اول اخبار سپاس و ستایشی از گردآورندگان یک اثر: فراز و فرود کاشان
به گزارش کاشان نیوز
سپاس و ستایشی از گردآورندگان یک اثر: فراز و فرود کاشان
نویسنده خبر: کاشان نیوز  [۱۳۹۲/۰۲/۰۲]

 

سید ناصر سرافرازی: روزهای آغازین بهار، بیرون از آمد و شد و دید و بازدید عید، بیشتر با «فراز و فرود کاشان» سپری شد. کاری ارزشمند از «بنیاد فرهنگ کاشان»، با مدیریتی خستگی‌نا‌شناس و هم‌کاران و هم‌فکرانی گرامی و نستوه. این اثر شایان توجه که بعد از اثر معروف «من هم باستان‌شناس شدم» «تاینا گریشمن» با ترجمه‌ی دل‌چسب «فیروزه دیلمقانی» و «آریائیان مردم کاشی» دکتر «جهانشاه درخشانی» پا به عرصه‌ی وجود نهاد، دستاورد کوشش جمعی از بهترین و آگاه‌ترین پژوهش‌گران، مترجمان و نویسندگانی است که در آماده‌سازی، ترجمه، و تدوین آن راحت و آسایش بر خود حرام کردند تا شخصیت تاریخی کاشان را با همه‌ی افت و خیز‌ها، فراز و فرود‌ها، کامروایی‌ها و نامرادی‌هایش از زبان و قلم خاور‌شناسان نامدار اروپایی و آمریکایی، صرف‌نظر از اهدافی که در سفر خود به ایران داشته‌اند؛ اعم از نظامی، سیاسی، تجاری، دینی و فرهنگی، به دنیا بشناسانند و نشان دهند که چگونه حضرات جهان‌گرد به زندگی مردم و تلاش و تقلای آنان در حوزه‌های مختلف صنعتی و هنری و نحوه‌ی اداره امور شهر و رفتار حاکمان شهر با مردم، و عادات و آداب و رسوم مردم در عرصات تجارت، معماری، کشاورزی، ورزشی و تفریحی و دیگر موارد توجه داشته‌اند.

 دقت و ژرف‌نگری ــ‌ که در آثار خودی‌ها کم‌تر به چشم می‌خورد ــ که بیشتر وقت مورخین ما صرف شرح احوال شاهان و وصف فتوحات آنان بوده و بیشتر به خوش‌آمدگویی پرداخته‌اند تا توجه به مسائل و تحولات اجتماعی و بیان این‌که چگونه مردمی در طول سالیان در مقابل ناملایمات ناشی از حوادث خلق‌الساعه بلایای طبیعی یورش‌ها و تالان‌گری‌های اقوام مهاجر ایستاده‌اند، به زمین خورده‌اند و باز مقاوم‌تر برخاسته‌اند و در کوره حوادث چون فولاد آبدیده شده‌اند.

آن‌چه گذشت نه مقدمه‌نویسی که بیان میزان احساس مسئولیت و عشقی است که دسته‌ای از انسان‌های شریف به شهر و دیار خود دارند. در وانفسایی که هر کس به منافع خود می‌اندیشد، کم نیستند انسان‌های وارسته و عاشق خدمت در جامعه‌ی ما، اما این انسان‌های بزرگ، اهل تظاهر و فریب‌کاری نیستند. بسیار متواضع و فروتن، پرمایه و مغرورند و در زندگی روزمره با مجامله و مماشات سر و کاری ندارند. کم‌تر به چشم می‌آیند. کارشان اما درخشان و چشم‌گیر است. چرا که هدفشان فقط کار است نه خودنمایی.

 «جبران خلیل جبران» می‌نویسد: «و شوق همیشه کور است مگر آن‌که دانشی باشد و دانش همیشه بیهوده است مگر آن‌که کاری باشد و کار همیشه تهی است مگر آن‌که مهری باشد و تو اگر نتوانی با مهر کار کنی، بهتر آن است که از کار دست بداری و در کنار دروازه‌ی معبد بنشینی و از کسانی که با شادی کار می‌کنند صدقه بگیری.»

آقای «محلوجی» دولت‌مرد سال‌های آغازین انقلاب، در سنگر وزارت صنایع، سال‌هاست سر در کاری پر زحمت به نام «بنیاد فرهنگ کاشان» نهاده و هم و غم خود را شبانه‌روز مصروف به آن داشته است و به این مشغولیت دل‌پذیر دل‌گرم است و به سائقهٔ «کل یوم هو فی‌شان» و به سابقهٔ آن‌چه از نیاکان در اهمیت کار و کارورزی آموخته است، لحظه‌ای بی‌کار نیست. وسواس عجیبی دارد که کاری بی‌عیب تحویل دهد، و به‌خاطر این خصلت پسندیده، خداوند هم‌کاران بزرگ‌وار و در خور احترامی نصیبش کرده. مردانی دل‌آگاه و زنانی با کمال.

 برای نمونه از هم‌کارانی که در فراهم آوردن، ترجمه و تدوین این اثر ارزنده (فراز و فرود کاشان) بنیاد فرهنگ را یاری دادند، بزرگانی چون دکتر «آبتین گلکار»، «پرویز رجبی» و «علی عبد‌اللهی» و سرکار خانم «فیروزه دیلمقانی» که کارهای ترجمه را از زبان‌های روسی و انگلیسی و آلمانی و فرانسوی به عهده داشتند، باید قدردانی ویژه به‌عمل آید. همچنین از استاد و دوست عزیزم جناب آقای «حسن عاطفی» که قسمت بزرگی از این کتاب حاصل زحمت اوست. و جناب آقای «علی میرزایی» مدیر مجله وزین «نگاه نو»، پژوهش‌گری بزرگ و ژورنالیستی قابل ستایش، که سمت ویراستاری این اثر را به‌عهده داشته‌اند. هم‌کار تلاش‌گر و هنرمند ایشان، سردبیر مجله سرکار خانم «مهشید جعفری» که عکس‌ها و تصاویر هنرمندانه‌ی پایان کتاب، حاصل زحمت و تلاش اوست که به این کتاب حال و هوایی دیگر بخشیده است، باید صمیمانه قدردانی و تشکر شود. در خاتمه آرزو دارم خداوند به همه‌ی این عزیزان توفیق خدمت عنایت فرماید.

 

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.