بزرگان
صفحه اول بزرگان هلال کاشی، میرزا ابوطالب
هلال کاشی، میرزا ابوطالب [ هلال ]

میرزا ابوطالب کاشانی، فرزند حاجی سیّد محمّدباقر تهرانی، متخلّص به هلال، شاعر قرن سیزدهم هجری و از سادات عظیم‏‌الشان و فضلای اهل کاشان است. وی پس از تحصیل مقدماتی، به تکمیل علوم و فضایل خویش در رشته‏‌های مختلف پرداخته، از انواع علوم بهره‏ای بسزا می‏‌یابد. هلال، شاعری شیعه و ارادتمند به خاندان عصمت و طهارت است. صاحب حدیقهالشعراء، ضمن اشاره به سیادت «هلال»، چنین می‏‌گوید: «از انواع علوم بهره‏ای به کمال داشته و طلاب هر قسم، از خدمتش استفاضه می‏کرده‏‌اند. هلال، از شاعری و سخندانی بهره کامل و در سرودن شعر، طبعی روان دارد. تسلط او بر الفاظ باعث شده کلمات را فخیم و فاخر انتخاب کند و در نشاندن هر کلمه به جای خود، توانایی‌اش را ظاهر سازد. اشعارش استادانه و دارای بلاغت است. نثرش هم که دیباچه، نمونه آن است، فصیح و روان و نشانه فضل اوست. او خود را «شیرازه بند دفتر حیرانی و ترانه‏‌سنج نغمه بی‏‌سامانی و قافیه‏‌پرداز دیوان سخندانی» معرفی می‏‌کند. وی در سال 1250 هجری، برای مدتی محل تولد و زندگی خود را ترک کرده، عازم اصفهان می‏‌شود و در آن شهر اقامت می‏‌گزیند. در اصفهان مدتی با اعیان و اشراف نشست و برخاست می‏‌کند، تا اینکه به خدمت حجت الاسلام حاجی سیّد محمّد باقر شفتی که از مراجع تقلید و علمای بنام آن دوره بود، نایل ‏می‏‌گردد و به اشاره حجت الاسلام، در مسجد زیبایی که به همّت و هزینه وی ساخته شده بود، اقامت ‏می‏گزیند. هلال پس از شش سال اقامت در اصفهان، دوباره به زادگاه خویش، کاشان، بازمی‏‌گردد. از زندگی خصوصی و همسر و فرزند «هلال»، اطلاعی در دست نیست. همچنین از مدت عمر و تاریخ وفات وی اطلاعی حاصل نشد. در واقع او یکی از شعرای گمنام قرن سیزدهم هجری است.

 

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.