بزرگان
صفحه اول بزرگان جوشقانی (نیاز)، سید حسین
جوشقانی (نیاز)، سید حسین [ هنر‌مند و شاعر ]

نیاز جوشقانی که در تذکره ها نیاز اصفهانی هم آمده، از شعرای گمنام شهر کاشان در نیمۀ نخستین قرن سیزدهم هجری است که در انواع شعر مخصوصاٌ غزل طبعی روان و دلکش دارد. تذکرۀ دلگشا دربارۀ نیاز چنین می نویسد: اسمش سید حسین از سادات عالیات طباطبائی جوشقان کاشان است و از نیازمندان کوی دانشوران و از زمرۀ طلبه علوم است. گویند خط نسخ را خوش می نوشته، مولد وی قصبۀ جوشقان از توابع شهر کاشان است. لیکن چون بخشی از عمر خویش را در اصفهان گذرانیده برخی وی را نیاز اصفهانی نامیده اند. یکی از اجداد وی میر شاه تقی جوشقانی بوده است که مردی خوش نویس و سخن سرا و صاحب فضیلت بوده و در خدمت صفویان می زیسته است.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.