بزرگان
صفحه اول بزرگان حسابی نطنزی کاشانی، میرزا سلمان
حسابی نطنزی کاشانی، میرزا سلمان [ میرزا حسابی ]

پزشک، شاعر، عارف و موسیقیدان، از بزرگزادگان نطنز بود. اما در کاشان بر آمد و چون بیشتر زندگی خود را در اصفهان به سر برد از او به نسبت اصفهانی نیز یاد می‌کنند. عمویش خواجه قاسم مستوفی سال‌های دراز مستوفی دربار شاه طهماسب اول صفوی بود. میرزا سلمان در بسیاری از دانش‌های روزگار خویش دست داشت، اما چون در هیچ یک از این دانش‌ها جامعیتی نیافت ظریفان هم روزگارش گاهی به تعریض او را «دکان پس کوچه» می‌گفتند. از میان منابع تنها تقی الدین کاشی او را می‌ستاید. حسابی در انواع شعر استادی داشته و به ویژه در غزل شاعری زبردست به شمار می‌رفته است. از آثارش اوصاف البلاد که توصیف سرزمین‌ها و شگفتی‌های آن‌ها و نیز ذکر شعرا و علما و فضلای روزگار نویسنده است. شرحی هم به عربی بر رساله ملا علی قوشچی و شرح دیباچه گلستان در۳۰۰۰ بیت.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.