بزرگان
صفحه اول بزرگان آریان‌پور، امیر عباس
آریان‌پور، امیر عباس [ متخصص زبان و ادبیات انگلیسی ]
[ 1285 - 1363خ. ]

امیر عباس آریان‌پور نویسنده و شاعر ایرانی، پس از تحصیلات مقدماتی و متوسطه و دریافت دانشنامه تحصیلی در رشته بازرگانی، مدیریت داخلی مجله عالم نسوان را پذیرفت و پس از ۲۳ سال به عضویت شرکت نفت درآمد. او تدریس علوم بازرگانی را در دبیرستان ادب اصفهان بر عهده داشت و مدت شش ماه نیز برای مطالعه در امور مالیاتی به امریکا سفر کرد. در سال ۱۳۳۶ از دانشگاه تهران موفق به دریافت درجه لیسانس حقوق و علوم قضایی شد. به زبان فارسی و انگلیسی شعر می‌سرود. آریان‌پور مدرسه عالی ترجمه را در ایران و دانشگاه مکاتبه‌ای زبان انگلیسی را در امریکا بنیان گذاشت. اشتباهات خنده آور، زمینه دانش در علوم طبیعی، ماشین زندگی، بانوی پزشک، فرهنگ آریان‌پور (انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی) جیبی در دو جلد و پنج جلد، و تاریخ کلیسای شرق از آثار اوست.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.