بزرگان
صفحه اول بزرگان مرقی کاشانی؛ ، افضل الدین محمد ابن حسن ابن حسین،
مرقی کاشانی؛ ، افضل الدین محمد ابن حسن ابن حسین، ( بابا افضل کاشانی ) [ شاعر ]

خواجه افضل الدین محمد ابن حسن ابن حسین مرقی کاشانی معروف به بابا افضل از مشاهیر، حکما و شاعران و نویسندگان ایران در اوایل قرن هفتم هجری است. وی مردی پراندیشه و صاحب طبع مستقیم و ذوق سلیم و وسعت مشرب و سعت صدر و در نثر و نظم، خاصه در نثر، از جمله رجال مشهور و معروف تاریخ ایرانست. ولادت او در مرق، قصبه‏یی در پنج فرسنگی کاشان و میانه آن شهر و اصفهان بود. تاریخ ولادتش بصراحت معلوم نیست ولی باید در اواخر قرن ششم اتفاق افتاده باشد زیرا در یکی از نامه‏های خود که در جواب «صاحب سعید مجد الدین عبد اللّه» تبریزی از وزرای هولاگو که بسال 661 بفرمان آن خان کشته شده، نوشته بود. گفته است: «... دانای نهان و آشکارا آگاه و داناست که این بنده ناتوان شصت سالست تا در ظلمات حیات خود بادیها و عقبها را همی سپرد و منزلها همی شمرد و سرچشمه زندگی خود را همی جوید ...» و اگر فرض کنیم که این نامه در آخرین سالهای حیات خواجه مذکور نوشته شده پس ولادت بابا افضل می‏تواند در پایان قرن ششم اتفاق افتاده باشد. تاریخ وفات افضل الدّین کاشانی مانند سایر مطالب مربوط باحوال او مبهم است. ولی سال وفاتش بعد از 664 می‌باشد. از افضل الدین کاشی آثار متعددی بنثر پارسی بازمانده است. این کتب و رسالات معمولا در فلسفه و تصوف و اخلاق است و همه آنها بپارسی شیوایی نوشته شده است. اهمیت خواجه در نثر پارسی بسیارست زیرا او از جمله افراد نادری است که میان علما و حکمای ایران توانسته است مطالب حکمی و عرفانی را در سطوح بالا با روانی کلام و سادگی آن و در همان حال با اصطلاحات و عبارات فارسی ساده و قابل فهم بنگارش آورد. ازین راه خواجه توفیق یافته است که بجای بسیاری از تعبیرات و اصطلاحات عربی مفردات و ترکیبات پارسی بکار برد امّا درین‏باره تعصبی هم نورزید و هرجا که احساس دشواری و صعوبتی درین‏باره نمود از تعبیرات متداول در میان علما استفاده کرد و نتیجه این کار فراهم آمدن مقدار زیادی از اصطلاحات علمی و فلسفی پارسی و یا متداول در پارسی است که در کمال سهولت و رسایی معنی است.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.