بزرگان
صفحه اول بزرگان آریان‌پور، امیرحسین
آریان‌پور، امیرحسین [ استاد دانشگاه - جامعه شناس ]
[ ۰۸/۱۲/۱۳۰۳ - ۰۸/۰۵/۱۳۸۰ خ. ]

 

در تهران میان خانواده‌ای لر تبار به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در مدارس تهران و گرمسار و اصفهان و متوسطه را در تهران به پایان برد و در سال ۱۳۲۱ وارد دانشگاه آمریکایی بیروت شد و در سال ۱۳۳۳ از آن دانشگاه در رشته علوم اجتماعی لیسانس گرفت و دوره تخصصی زبان انگلیسی را در شعبه خارجی دانشگاه کمبریج گذراند. 

در سال‌های ۱۳۲۳-۱۳۲۷ در رشته‌های فلسفه و علوم تربیتی و علوم سیاسی نیز موفق به دریافت مدارک کار‌شناسی شد و در سال ۱۳۲۹ دوره لیسانس زبان و ادبیات فارسی را گذرانید و در سال ۱۳۳۰ برای ادامه تحصیلات عالی در رشته علوم انسانی به امریکا رفت ولی پیش از دریافت مدرک دکتری ظاهراً به دلایل سیاسی از امریکا اخراج شد و پس از بازگشت به ایران در سال ۱۳۲۵ دانشنامه دکتری زبان و ادب فارسی و در سال ۱۳۳۱ دانشنامه دکتری فلسفه و علوم تربیتی را گرفت و در‌‌ همان سال به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآمد و دو سال بعد به عنوان مدرس موسسه علوم اداری دانشکده حقوق و علوم سیاسی برگزیده شد و در سال ۱۳۳۶ به دعوت استاد بدیع الزمان فروزانفر به دانشگاه الهیات رفت و تدریس زبان انگلیسی دانشجویان آن دانشگاه به او واگذار شد. درسال ۱۳۴۱ به دانشسرای عالی منتقل شد و درسال ۱۳۴۳ رتبه دانشیاری یافت و در سال ۱۳۴۹ به رتبه استادی رسید و در سال ۱۳۵۹ از خدمت رسمی در دانشگاه بازنشسته شد. 

او در انجمن‌های گونا گون مانند انجمن ایرانی فلسفه و علوم انسانی وابسته به یونسکو، انجمن روان‌شناسی ایران و کانون نویسندگان عضویت داشت. از او آثار گو نا‌گونی برجاست که: فرویدیسم با اشاراتی به ادبیات و عرفان، متدولو‍‍‍‍‍‍‍ژی تحقیق و مآخذ‌شناسی، در آستانه رستاخیز، ترجمه آموزشگاههای فردا اثر جان دیویی، ترجمه جلد اول تاریخ تمدن، شرق گاهواره تمدن، و ترجمه سیر فلسفه در ایران اثر اقبال لاهوری از آن شمار است.

 

 

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.